Zbadaj piersi! MIESIĄC PROFILAKTYKI RAKA PIERSI - PAŹDZIERNIK 2022
Zbadaj piersi! MIESIĄC PROFILAKTYKI RAKA PIERSI - PAŹDZIERNIK 2022

Październik to wyjątkowy czas, podczas którego skupiamy swą uwagę szczególnie mocno na profilaktyce raka piersi. Wraz z fundacją "Wsparcie na starcie" staramy się zmieniać podejście kobiet do samobadania i dbania o swoje zdrowie. W naszym salonie będziecie mogły zostawić swoje stare biustonosze, odebrać rabaty na nowe, a także pobrać materiały edukacyjne, dotyczące badania biustu. Dziewczyno, zbadaj się! Szkoda życia na niewiedzę. 

Samobadanie. Kilka prostych wskazówek od braffiterek.

Podstawą samobadania jest trwanie w przyjaźni z samą sobą i swoim ciałem. Najważniejszym jest, by systematycznie (najlepiej raz w miesiącu)...dotykać swoich piersi! Określone ruchy, które powtarzamy co jakiś czas pozwolą nam wychwycić potencjalne zmiany w strukturze czy wyglądzie biustu. Systematyczny dotyk to dobra droga do akceptacji własnego ciała i samej siebie – pamiętaj, że jesteś wspaniała, taka jaka jesteś!

Od czego zacząć?

Musimy zdać sobie sprawę, że profilaktyka raka piersi leży przede wszystkim w naszym interesie. Skoro same możemy zadbać o swoje zdrowie to...czemu tego nie zrobić? Do samobadania wystarczą własne dłonie i zaledwie chwila pod prysznicem. Powinnyśmy badać się raz w miesiącu, najlepiej po około tygodniu od zakończenia okresu lub w wybranym Zatem 3,2,1...zaczynamy!

Krok po kroczku...dotykaj się!

           1. Spójrz na siebie...łaskawym okiem!

Najlepiej zacząć badanie przed lustrem – podnieś ręce i spójrz czy na piersiach pojawiły się jakieś zmiany. Skoncentruj się na wielkości biustu – czy pojawiły się obrzmienia? Pomyśl o zmianie koloru piersi – znamionach czy naciekach, a może pieprzykach oraz o teksturze piersi – zmarszczeniach, wciągnięciach czy zgrubieniach. Następnie oprzyj ręce na biodrach i przyjrzyj się piersiom jeszcze raz!

    1. Połącz przyjemne z pożytecznym i dokończ badanie podczas kąpieli!

By badanie się udało, dobrze jest naprężyć skórę piersi – by tak się stało oprzyj najpierw lewą rękę na karku, a prawą rękę połóż na lewej piersi. Używając wskazującego, środkowego i serdecznego palca naciskaj na pierś, zataczając małe kręgi, tak, by nie pominąć żadnego miejsca. W taki sam sposób sprawdź też prawą pierś.

             3. Na co warto zwrócić uwagę?

  • kształt i wielkość piersi,

  • węzły chłonne – czy nie są powiększone,

  • zmarszczenia, zaczerwienienia, wciągnięcia skóry,

  • zmiany w wyglądzie, położeniu brodawki sutkowej,

  • wydzielinę wydobywającą się z brodawki,

  • ból w piersiach i pod pachami,

  • jakiekolwiek zgrubienia.

Nie jesteś sama – dotykając możesz wygrać naprawdę dużo! :)

Samobadania nie powinno być czymś czego się obawiasz – to wspaniała forma polubienia swojego ciała i swojej kobiecości – nie zapominaj o tym! :) Należy nadmienić, że taka forma badania jest pierwszym krokiem do profilaktyki raka piersi, natomiast rekomendujemy przede wszystkim regularne badania u lekarza onkologa, chirurga czy ginekologa. Dbajmy o siebie nie tylko w październiku, ale przez cały rok! ;)

 

Marta,

#BraStoryTeam

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl