Jak dobrać biustonosz?

 

 Dlaczego dobrze dobrany biustonosz jest tak istotny? 

Biustonosz to nie tylko kawałek bielizny, który zakładamy pod bluzkę. To ważny element wpływający na naszą sylwetkę, zdrowie i dobre samopoczucie. Zobacz dlaczego dobrze dobrany biustonosz jest ważny:

  • ŁADNY BIUST: naturalne podtrzymanie naszego biustu, jakim jest system wiązadeł, zwyczajnie nie wystarcza. Grawitacja jest w tym aspekcie bezwzględna i każdego dnia pracuje na to, by nasz biust konsekwentnie tracił uniesienie. Stabilnie dopasowany biustonosz jest wsparciem - unosi i podtrzymuje biust.
  • KOMFORT I WYGODA: podrażnienia skóry, otarcia, zaczerwienia, a czasem wręcz rany - tak może się skończyć noszenie nieodpowiedniej bielizny. Zbyt opięte ramiączka nierzadko zostawiają wgłębienia na naszych ramionach, zbyt ciasny pas obwodu może nas odparzać, a fiszbiny zbyt małej miseczki boleśnie wbijają się w tkankę piersiową zaburzając pracę węzłów chłonnych. Świadomie unikajmy krzywdzenia swojego ciała! Właściwie dobrany stanik zapewni Ci komfort przez cały dzień - unikniesz bólu, czy konieczności nieustannego poprawiania bielizny.
  • ZDROWIE: dolegliwości żołądkowe? Zgaga? A może promieniujący ból pleców i karku? Znasz te problemy? Niewiele z nas kojarzy je z niewłaściwie dopasowanym biustonoszem, a ten może stać się jednym z powodów złego samopoczucia!
  • SYLWETKA: to jaką przybieramy postawę i jak w efekcie prezentuje się nasza sylwetka również bardzo ściśle wiąże się z wybieraną przez nas bielizną. Brak podtrzymania biustu, pochylenie, czy przygarbienie może nas nie dotyczyć, o ile dobierzemy taki biustonosz, który wspomaga utrzymanie naszego ciała w prawidłowej pozycji i dyscyplinuje nas do prostowania.

Jak dobrać biustonosz? Rozmiary staników

Dobór biustonosza rozpoczynamy od ustalenia wymiarów pod biustem i w biuście. Pomiary najlepiej przeprowadzać, kiedy mamy na sobie miękki biustonosz lub na nagie ciało. 

Przygotuj się do pomiaru

Przygotuj miarkę krawiecką, zadbaj o lustro, a przede wszystkim o intymną przestrzeń, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
Zanim rozpoczniesz pierwszy pomiar, upewnij się, że Twoje piersi zostały właściwie umieszczone w misce stanika. W tym celu pochyl się nieco do przodu i zaczynając od prawej piersi - odchyl kciukiem prawej ręki fiszbin pod pachą, a lewą ręką sięgnij przez miseczkę za pachę, w okolice ramiączka, i zdecydowanym gestem przesuń całą tkankę piersiową do miseczki. (Śmiejesz się, że to tłuszczyk a nie pierś? Pamiętaj, że jedną z głównych tkanek, z których składa się nasz biust jest właśnie tkanka tłuszczowa, więc jedno drugiego absolutnie nie wyklucza:) ). Tę samą czynność powtórz w przypadku lewej piersi - kciukiem lewej ręki odchyl fiszbin pod pachą, a prawą ręką sięgnij przez miseczkę za pachę, w okolice ramiączka, i zdecydowanym gestem przesuń całą tkankę piersiową do miseczki. Jak najbardziej może się zdarzyć, że piersi po tym "zabiegu" nie będą mieścić się w miseczkach. Nie przejmuj się tym, to tylko dowód na to, że podjęłaś właściwą decyzję o zakupie nowego biustonosza :)

Jak zmierzyć rozmiar biustu?

 

Obwód pod biustem

  1. Unieś delikatnie pas obwodu biustonosza u podstawy biustu, a następnie owiń miarkę krawiecką pod biustem, tak by znajdowała się na tej samej wysokości z przodu, jak i z tyłu.
  2. Zmierz obwód na wydechu, a następnie powtórz czynność na wdechu. Jeżeli różnica w pomiarze jest znaczna, tzn. przy wdechu obwód pod biustem się powiększa, prawdopodobnie oddychasz trybem przeponowym. Tym samym, w czasie wdechu Twoje żebra rozszerzają się i powinnaś zwrócić na to uwagę wybierając rozmiar obwodu - być może warto w tym przypadku zdecydować się na obwód nieco większy, aniżeli wynika z pomiaru na wydechu.
  3. Do wyniku, który otrzymałaś w czasie pomiaru na wydechu odejmij ok.5 cm i na tej podstawie określ właściwy dla Ciebie obwód. Poniżej podajemy kilka przykładów. Koniecznie zapisz swój wynik!
    • z pomiaru otrzymałaś 84 cm - wybierz obwód 80
    • z pomiaru otrzymałaś 71 cm - wybierz obwód 65
    • z pomiaru otrzymałaś 98 cm - wybierz obwód 95
    • z pomiaru otrzymałaś 81 cm, jednak podczas wdechu obwód zwiększył się do 88 cm - wybierz obwód 85

Obwód w biuście

Teraz czas na pomiar obwodu w biuście. W tym celu owiń miarkę wokół biustu, w miejscu, w którym jest on najszerszy. Ponownie zadbaj o to, by miarka znajdowała się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Zapisz wynik.

Tabela rozmiarów

Skorzystaj z naszej TABELI ROZMIARÓW BIUSTONOSZY, aby na podstawie zapisanych wyników pomiarów określić swój rozmiar biustonosza. Zwróć uwagę na różnice pomiędzy rozmiarami europejskimi i brytyjskimi! W zakładce "Producenci" znajdziesz również tabele z rozmiarami charakterystycznymi dla danej firmy. Często różnią się one między sobą, a z ust brafitterki możesz usłyszeć np. że "Firma x" zwykle wychodzi większa niż "Firma Y".

W jaki sposób prawidłowo zakładać biustonosz?

Odpowiednia pozycja

Zaczynamy od pochylenia się do przodu - ramiączka luźno zarzucamy na ramiona, chwytamy fiszbiny od dołu przy mostku i umieszczamy u podstawy piersi. Następnie zapinamy biustonosz na plecach.

Zapięcie na plecach

Biustonosz zawsze zakładamy zapinając go na plecach. Jedyne, co może nas "zwolnić" od tego sposobu, to problemy z ruchomością stawów i realny brak możliwości zapięcia haftek z tyłu. Musimy zdawać sobie sprawę, że przekręcanie pasa obwodu wokół naszego ciała powoduje jego destabilizację i niszczy elastyczne włókna.

Na którą haftkę zapinać biustonosz?

W przypadku nowo przymierzanego stanika zapinamy go na najluźniejszą haftkę. Pas obwodu zawsze ma tendencję do tego by się rozciągać i wtedy pozostaną nam jeszcze dwie kolejne haftki, aby utrzymać odpowiednią stabilność.

Ułożenie piersi w miseczce

Kolejny krok to odpowiednie ułożenie piersi w miseczkach - pomaga nam w tym gest przesunięcia tkanki piersiowej głęboko spod pachy. W tym przypadku również najlepsza okaże się pozycja pochylona. Teraz czas by sprawdzić, czy fiszbiny ułożyły się właściwie pod każdą z piersi. W tym celu możemy chwycić dłońmi od dołu za druty i potrząsnąć delikatnie biustem. Inny sposób to  podciągnięcie miseczki za jej górną krawędź. Ważne, aby wszystkie nasze gesty nie przynosiły naszym piersiom dyskomfortu, czy tez bólu.

Regulacja ramiączek stanika

Ostatni etap to odpowiednie wyregulowanie ramiączek, tak aby nie zsuwały się z ramion. Są one jednak tylko minimalnym dopełnieniem wsparcia w podtrzymaniu piersi - to na stabilnym obwodzie pasa biustonosza spoczywa 80% ciężaru biustu. Pamiętajmy, by po każdorazowym praniu biustonosza (oczywiście ręcznym! ;) sprawdzić odpowiednie wyregulowanie ramiączek.

Po czym poznać, że biustonosz nie jest właściwie dopasowany? 

Możemy wyróżnić 3 najczęściej spotykane błędy w dopasowaniu biustonosza:

  1. Zbyt luźny pas obwodu 
    Po czym go rozpoznać?
    • Zapięcie biustonosza przesuwa się w górę pleców
    • Po uniesieniu rąk piersi wysuwają się spod pasa biustonosza
    • Ramiączka spadają z ramion pomimo ich regulacji
    • Profil piersi opada
  2. Za mała miseczka 
    Po czym to rozpoznać?  Ten problem najłatwiej zaobserwować stojąc bokiem do lustra. Widzimy wtedy, że piersi wypływają górą poza krawędź miseczki, tworząc tzw. bułeczki. Charakterystyczne jest również to, że mostek biustonosza opiera się na piersiach, zamiast kłaść się miękko na klatce piersiowej. Ostatni, niezwykle ważny element, to fiszbiny, które wbijają się w tkankę piersiową, kończąc się przed pachą.
  3. Źle wyregulowane ramiączka 
    Po czym to rozpoznać? Są boleśnie napięte, uciskają ciało i powodują otarcia oraz napięcia w odcinku szyjnym.

Jeśli któryś z tych symptomów zaobserwujemy u siebie, to bezsprzeczny znak, że czas na nowy biustonosz!

 

Po czym poznać, że mój biustonosz jest właściwie dopasowany?

Aby ocenić poziom właściwego dopasowania biustonosza, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  1. Stojąc bokiem do lustra profil naszych piersi powinien być gładki - nic nie powinno wystawać poza linię miseczki. W dobrze dobranym staniku biust jest ładnie uniesiony i zebrany do środka.
  2. Kolejny istotny element oceny, to pas obwodu biustonosza - ten powinien pozostawać na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Swoją stabilność powinien zachować również po podniesieniu ramion w górę.
  3. Także mostek biustonosza mówi nam bardzo wiele o właściwym dopasowaniu bielizny - w tym prawidłowym przypadku mostek przylega płasko do naszej klatki piersiowej, jednak nie powoduje nieprzyjemnego ucisku.
  4. Teraz czas na fiszbiny - powinny obejmować całą pierś i na przedłużeniu łagodnie celować w okolicę środka pachy.
  5. Ostatnia kwestia to ramiączka, które są wygodne i lekko podtrzymują biust.

To oczywiście sytuacja idealna, która niekoniecznie zaistnieje, kiedy spotykamy się z pewnymi anomaliami w budowie np. wklęsłą lub wypukłą klatką piersiową, silnym skrzywieniem kręgosłupa, czy też bardzo znaczącą asymetrią biustu. W takich przypadkach rzecz jasna mogą zdarzyć się drobne odstępstwa od powyższych zasad. Zawsze naszym priorytetem jest jednak zapewnienie komfortu oraz zadbanie o nasze zdrowie.

 

Jaki biustonosz będzie dla mnie najlepszy?

Tym co zwykle determinuje wybór konstrukcji biustonosza są uwarunkowania naszej sylwetki oraz samego biustu. Może się bowiem zdarzyć, że nawet w najpiękniejszym staniku i to w dodatku we właściwym rozmiarze, nie będziemy wyglądać korzystnie. Stąd tak ważna rola brafitterki, która ma być swego rodzaju przewodnikiem po świecie bielizny i podpowiadać najbardziej optymalne rozwiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz bezpłatnie skorzystać z naszej videokonsultacji - wystarczy tylko wcześniej umówić się za pośrednictwem naszego maila.

Oczywiście różne okazje wymagają od nas różnych krojów biustonosza. Inny zakładamy do pracy, inny wybierając się na wycieczkę w góry, a jeszcze inny na eleganckie wieczorowe przyjęcie. 
 
Typologia biustonoszy jest bardzo rozbudowana. Można je pogrupować m.in według poniższych kryteriów:
 

  • ze względu na zastosowaną konstrukcję np.:
  • ze względu na zastosowany materiał np. biustonosz termicznie usztywniany - miseczki tego biustonosza mają całkowicie gładką formę, mogą występować zarówno w wersji bez wypełnienia, jak i z wbudowaną profilowaną poduszeczką. Świetnie sprawdzą się pod dopasowanymi ubraniami.
  • ze względu na spełnianą funkcję np.
    • biustonosz sportowy - jego głównym zadaniem jest minimalizowanie wstrząsów biustu podczas uprawiania sportu. Może występować zarówno w wersji z fiszbinami, jak i bez fiszbinów. Podstawą są oddychające materiały odprowadzające wilgoć z powierzchni ciała.Każda Pani, której nie jest obca aktywność sportowa, powinna mieć w swojej garderobie taki stanik, bo dzięki niemu jest w stanie porzucić prawdziwą przyjemność z uprawiania sportu.
    • push-up
    • biustonosz do karmienia

To tylko kilka przykładów. Wachlarz rozwiązań jest naprawdę niezwykle szeroki. W naszym sklepie internetowym każdy sprzedawany model posiada krótki opis, w którym prezentujemy jego charakterystyczne cechy. Serdecznie zapraszamy!

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl